Bezpieczna wyprawka
Bezpieczna ekologiczna wyprawka już dostępna w sklepach online „smyk”
Przygotowanie odpowiedniej wyprawki w momencie, gdy zalewa nas masa produktów niepewnej jakości, to bardzo trudne zadanie. Rodzice czasami nie zdają sobie sprawy z tego, jak szkodliwe dla zdrowia dziecka są nasiąknięte substancjami chemicznymi pieluszki jednorazowe czy kosmetyki lub jak ważny jest materiał, z którego wykonano ręcznik, którym otulamy nasze dziecko. Na szczęście istnieją rozwiązania alternatywne,
pozwalające na uniknięcie lub znaczne zminimalizowane szkodliwego oddziaływania różnych środków na organizm dziecka i dodatkowo pozwalające na ochronę środowiska, w którym żyjemy.
Najważniejszym wyborem, przed jakim staje współczesna mama, są pieluszki, które dziecko będzie nosiło. Z żadnym innym elementem wyprawki, dziecko nie będzie miało tak bliskiej styczności, jak z pieluszką, którą będzie nosić przez 24 godziny przez okres
1.5 roku-2 lat (od 13,000-18,000 godzin!).
W pieluszkach jednorazowych znajdują się substancje, które mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie dziecka. Poczynając od dioksyn (substancja rakotwórcza, rezultat wybielania pieluszek chlorem) po absorbujący żel, poliakrylany i perfumy. Dużo zdrowszym wyborem jest stosowanie pieluszek wielorazowych. Mamy mają tutaj bardzo duży wybór w zależności od preferencji i możliwości finansowych. Niezależnie na które
rozwiązanie się zdecydujemy, korzystając z pieluszek wielorazowych, będziemy
nie tylko chronić dziecko przed szkodliwymi substancjami, ale dodatkowo zaoszczędzimy od 50-60% w porównaniu z kosztem pieluch jednorazowych.
Nowoczesne pieluszki wielorazowe kształtem przypominają pieluszki jednorazowe i w podobny sposób są zakładane na pupę dziecka. Pieluszki pierze się w pralce w temperaturze od 30-60 stopni. Nie trzeba ich prasować lub gotować. Dodatkowo pieluszki cieszą oczy rodziców i znajomych. Są kolorowe i modne. A dzieci po prostu je lubią.
Jeżeli z jakiegoś powodu, mama nie chce zdecydować się na pieluszki wielorazowe, na rynku dostępne są ekologiczne pieluszki jednorazowe. Nie zawierają one szkodliwych substancji, natomiast ulegają biodegradacji w odpowiednich warunkach (kompostownik). Takie pieluszki są bardzo delikatne dla skóry dziecka, nie podrażniają jej i mogą być stosowane również u dzieci z atopowym zapaleniem skóry. W ich składzie nie znajdziecie chloru czy lateksu, sztucznych substancji zapachowych czy benzoesanów.
Kolejnym produktem, z którym skóra dziecka będzie miała bardzo dużo styczności, są chusteczki nawilżające. Masowo produkowane chusteczki często zawierających takie substancje jak alkohol lub pochodne ropy naftowej i potrafią
podrażnić skórę dziecka. Zamiast nich mama może zdecydować się na używanie bawełnianych lub bambusowych (antybakteryjnych) myjek wielorazowych. Takie myjki wystarczy namoczyć w ciepłej wodzie, żeby oczyścić pupę dziecka. Można je też używać w czasie kąpieli. Na wyprawy/wyjazdy polecamy organiczne chusteczki, które wyprodukowane są na bazie naturalnych składników.
Wybierając kosmetyki do pielęgnacji dziecka, trzeba pamiętać, że im mniej ingerencji, a w szczególności styczności z kosmetykami zawierającymi parabeny, perfumy, alkohol, tym lepiej dla skóry dziecka.
Substancje, których powinna unikać w kosmetykach ekomama to:
-parabeny, czyli konserwanty chemiczne odpowiedzialne między innymi za niszczenie osłony antybakteryjnej skóry.
-parafina (paraffin/mineral oils)-oleje pochodzące z ropy naftowej. Najczęściej odpadki z procesu destylacji ropy. Nasz organizm nie potrafi ich wydalić i na zawsze magazynują
się w ciele. Czy wiesz, że są używane w kosmetykach dla dzieci z uwagi na niską cenę? Zawiera je prawie każdy olejek dla dzieci. Ta substancja jest też często używana w chusteczkach nawilżających.
-SLS/SLES, czyli SLS (Sodium Lauryl Sulfate) oraz SLES (Sodium Laureth Sulfate), czyli środki które powodują pienienie się kosmetyku, np. szamponu czy żelu do mycia. Są również stosowane w chemii gospodarczej i przemysłowej np. do czyszczenia silników. Mogą być drażniące dla delikatnej skóry dziecka.
-PEG, który osłabia warstwę ochronną skóry i może powodować alergie. Do jego produkcji używa się bardzo szkodliwego gazu.
Wybierając kosmetyki organiczne dla dziecka, warto sprawdzić certyfikat . Mama powinna szukać znaku „Soil Association” lub „Ecocert”. Te certyfikaty gwarantują, że kosmetyk został wyprodukowany z użyciem naturalnych składników, że nie zawiera w sobie substancji wymienionych powyżej oraz, że duża cześć składników jest nie tylko naturalna ale pochodzi z kontrolowanych upraw ekologicznych, na których nie używa się pestycydów. Kosmetyki posiadające te certyfikaty są kontrolowane przez niezależne instytucje certyfikujące.
Na spacery, na ukojenie, do usypiania i przemieszczania, polecamy natomiast chusty i nosidełka miękkie/ergonomiczne. Takie nosidełka pozwalają dziecku na odpowiednią pozycję. Dziecko nie „wisi”, ale jego kręgosłup jest odpowiednio podparty. Dodatkowo nóżki zachowują fizjologiczną pozycję żabki. Chusty oraz nosidła miękkie/ergonomiczne nie tylko ułatwią poruszanie się mamie z dzieckiem, ale pozwolą dziecku na nieprzerwane poczucie bliskości, którego tak bardzo potrzebuje. Bolączką cywilizacji i
pierwszych miesięcy życia dziecka są kolki, które dotykają co trzecie dziecko w
Europie Zachodniej. Medycyna jednoznacznie nie jest w stanie określić źródła
kolek. Czasami przypisuje się je do wzdęć żołądka, innym razem do „nieprzystosowania” dziecka do środowiska zewnętrznego. Nosząc dziecko w
chuście lub nosidełku ergonomicznym mama ogranicza nadmiar bodźców ze środowiska, masuje w naturalny sposób jego brzuszek i daje poczucie bliskości, którego dziecko nie zaznałoby w wózku.
Życząc udanych chwil w oczekiwaniu na cud narodzin.