Blisko spokrewniony z innymi przyprawami – ostryżem długim (kurkumą) i kardamonem malabarskim – imbir jest używany do celów leczniczych i jako przyprawa od co najmniej 5000 lat. Na całym świecie znany jest z właściwości łagodzenia wymiotów, porannych nudności oraz innych dolegliwości trawiennych, na które nie zawsze pomagają nowoczesne leki. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat potencjalne zastosowania imbiru znacznie wykroczyły poza okolice brzucha.
Bez względu na to, czy masz rozstrój żołądka, dreszcze czy jesteś przeziębiony, pomóc ci może imbir lekarski. Możesz go przyjmować w postaci herbatki, tabletki lub kandyzowany w cukrze. Możesz też dodawać go do jedzenia lub pogryzać imbirowe „orzeszki”. Wiele leczniczych ziół trzeba stosować w dużych ilościach, aby odnieść korzyść dla zdrowia. Z imbirem jest inaczej, ponieważ ilość, jaką dodasz do curry lub dania chińskiego, łatwo dorówna lub nawet przewyższy dawkę stosowaną w suplementach.
Środek łagodzący na żołądek
Imbir należy do najskuteczniejszych leków na chorobę lokomocyjną oraz pospolite rozstroje żołądka. Badania wykazały, że działa równie dobrze jak niektóre środki przeciw nudnościom. W pewnym słynnym badaniu naukowcy przypięli ochotników w obracających się krzesłach i zabrali ich na „przejażdżkę”. Ci, którym podano farmaceutyczny lek przeciw nudnościom, wytrzymali tylko 4 i 1/2 minuty, a potem błagali, aby ich zatrzymać. Z kolei osoby, którym podano imbir, wytrzymały 6 minut i miały mniejsze nudności niż grupa przyjmująca lek.
Związki chemiczne, nadające imbirowi pikantny smak – głównie gingerol i szogaol – wydają się zmniejszać skurcze jelit, zobojętniają kwasy trawienne i hamują ośrodek wymiotny w mózgu. Lekarze często zalecają imbir dla zapobiegania nudnościom, ponieważ nie powoduje on senności, co może mieć miejsce w przypadku leków chemicznych. Imbir stosowany był już nawet dla zmniejszenia nudności towarzyszących chemioterapii, a także pooperacyjnych.
Imbir lekarski jest znacznie skuteczniejszy w zapobieganiu nudnościom niż w ich hamowaniu. Jeśli na przykład masz skłonność do choroby lokomocyjnej, powinieneś przyjąć imbir, zanim wsiądziesz do samochodu lub znajdziesz się na pokładzie promu czy statku. Przyjmuj 1/4 łyżeczki sproszkowanego imbiru, gram imbiru w postaci kapsułki lub centymetrowy plasterek świeżego kłącza imbiru przynajmniej 20 minut przed podróżą.
Składniki: Korzeń imbiru (52%) korzeń galangal (28%), korzeń lukrecji, korzeń kurkumy (4%).
16% składników z certyfikatem FairWild.
20% składników z certyfikatem FairTrade.
Bez kofeiny, 100% składników pochodzi z ekologicznych zrównoważonych upraw.
Pukka cudownie aromatyczne herbaty ziołowe tworzone przez specjalistę zielarza Sebastiana Pole i wielokrotnie nagradzane prestiżowym Great Taste Award za swą jakość i smak.
Pukka w języku hindi oznacza doskonały, najwyższej jakości i odzwierciedla całą filozofię firmy i produktów przez nią tworzonych. Rośliny używane do produkcji są zawsze najwyższej jakości, uprawiane bez użycia pestycydów, a w czasie produkcji nie są dodawane żadne syntetyczne konserwanty.
Pukka używa wyłącznie certyfikowanych ekologicznych składników, całkowicie wegetariańskich, pochodzących ze zrównoważonych źródeł. Ścisła współpraca z rolnikami przy projektach mających na celu ochronę zagrożonych gatunków roślin oraz troska o dobre konakty i uczciwe ceny dla spółdzielni rolniczych to podstawowe priorytety firmy.
Wszystie produkty Pukka posiadają ekologiczny certyfikat Soil Association.